Peníze

Nedostatek bývá běžný

Nedostatek peněz je nebo aspoň může být hodně ošemetná věc. I když se vlastně nejedná v případě peněz jako takových o nic, co by nám snad mělo v případě jejich nedostatku chybět, mají tyto i svůj význam coby platební prostředky, a to už je něco docela jiného. Skutečnost, že se jimi dá platit, z nich totiž dělá něco docela jiného než pouhé papírky a kousky kovu. To, že se jimi dá platit, že se dají vyměnit za spoustu různých užitečných nabídek, je činí skutečně důležitými a v dnešní době už vlastně nepostradatelnými.

spořicí prasátko

Ale i něco takto nepostradatelné můžeme někdy postrádat. Ne vždycky, ale může se to stát. Protože jakmile máme utrácet víc, než kolik si zvládneme vydělat, dochází k úbytku našich financí, a to se může nakonec podepsat i na kvalitě našeho života. Jakmile přece něco nemáme, jakmile to musíme oželet nebo nahradit něčím provizorním a nedokonalým, začíná nám být ouvej. A to až do doby, než si znovu vyděláme.

A zatímco jsou na tom spotřebitelé v případě finanční tísně nevalně, je to pro soukromé podnikatele často ještě horší. Když ti totiž nemají peníze, může se to podepisovat negativně i na vyhlídkách jejich firem. Jakmile se sem neinvestuje, začíná firma zaostávat, a jakmile se nedají platit ani provozní náklady, spěje to tu k bankrotu.

prasátko s dolary

A tak podnikatelé i spotřebitelé shánějí v tísni peníze, kde se jenom dá. A často nepohrdnou ani půjčkou. Kterou se sice řeší potíže pouze dočasně, ale člověk tím dostává šanci to zvládnout. A to je důležité.

A kterou půjčku si bereme? Čím hůř to s námi vypadá, tím spíš by se měla stávat naší volbou hypotéka po insolvenci. Tu totiž mohou dostat bez problémů i ti, kdo nemohou nabídnout nic víc než nemovitost jako zástavu a minimální schopnost půjčené peníze splácet. Což činí nebankovní hypotéku daleko dostupnější než nějakou půjčku od banky.

Mohlo by se vám také líbit...