Nezařazené

Dostihový sport jako moderní zábava

Koňské dostihy – společenská akce, kde se setkává smetánka, tak i zábava pro obyčejného diváka, kterému naskakuje husí kůže za zvuku dusotu kopyt. Historie tohoto sportu se začala psát na počátku 18. století v Británii a rozšířila se do celého světa. Dostihový sport jako takový je dnes již tedy celkem běžný a má spoustu fanoušků.
Dostihy můžeme rozdělit na hlavní dva druhy:
·         Rovinové dostihy
·         Překážkové dostihy – steeplechase a steeplechase cross country, proutěné překážky
žokej na závodě
Rovinové dostihy, neboli „roviny“ jsou pouze distančním závodem bez překážek. Překážkové dostihy, tzv. „steeplechase“ jsou dostihy, které mají kurs vytyčený pouze v travnaté dráze a koně musí překonat řadu překážek. Steeplechase cross country zase naopak mají kurs trati náročnější, přes travnatý, písčitý ale také zoraný povrch závodiště, náročnější jsou i druhy překážek, které vyžadují i změnu tempa (zrychlení, zpomalení) a také nestejnou úroveň odskoku a doskoku. Proutěné překážky, tzv. „hyrdy“ mají v kursu pouze travnatou dráhu s několika překážkami z proutí.
Tyto dostihy jsou také rozděleny do kategorií dle kvality koní a finanční dotace dostihu. Jsou seřazeny následovně (od nejnižší):
·         I., II., III., IV. a V. kategorie
·         National Listed (NL)
·         Listed (L)
Velká pardubická
Snad nejznámějším českým překážkovým dostihem je Velká pardubická. Koná se každoročně na konci sezóny – druhou neděli v říjnu. V tomto dostihu mohou startovat pouze předem kvalifikovaní šestiletí a starší koně. Dráha tohoto dostihu měří necelých 7 kilometrů a koně musí zdolat celkem 31 více či méně náročných překážek. Tou nejobávanější je čtvrtá v pořadí kursu závodu –  Velký Taxisův příkop. Pojmenován je po princi Egonu Thurn-Taxisovi. Koně tuto překážku překonávají jen jednou ročně v jednom jediném dostihu – ve Velké pardubické.
arabský plnokrevník
Dostihy a sázky
Nedílnou součástí dostihů jsou také sázky. Na závodišti je vždy několik okének, kde můžete sledovat aktuální kurzy na nadcházející dostih a můžete si tak vsadit na svého favorita. Vsadit si lze také na pořadí koní v cíli – malé a velké pořadí. Při troše štěstí můžete svůj vklad zúročit až několikanásobně. V sázení jde však především o zábavu a radost z případné výhry.

Mohlo by se vám také líbit...