Nezařazené

Jak odstranit vosí hnízdo

Vosí příbytek na vlastní zahradě způsobuje mnoha lidem nepohodlí. Chtějí jej proto ihned odstranit nebo přemístit. Hnízda se však nemusíte nutně zbavovat, protože vosy jsou vlastně docela klidná zvířata, pokud se od nich budete držet dál a nebudete je dráždit.
Vosí hnízdo slouží jako úkryt pouze jeden rok. Na podzim nebo v zimě celá populace zemře a úkryt je opuštěn. Do následujícího jara přežije pouze mladá královna a ta hledá nové hnízdiště pro vosy. Útočiště vzniká hlavně v suchých, tmavých a chráněných dutinách. Ale i staré kmeny stromů, kůlny na nářadí nebo podkroví nabízejí vhodné prostory.
hnízdo sršní

Odstranění

Pokud je útočiště tohoto létajícího hmyzu blízko domu a hmyz poškozuje dřevo v podkroví, obvykle nemáte na výběr a musíte jej odstranit nebo přemístit. Dokonce i stále rostoucí populace může být důvodem, proč se vos zbavit. Ve všech případech však raději vyhledejte pomoc odborníka.
vysušené hnízdo

Různé metody odstraňování

●     Sprej a pěna

Spreje na vosy jsou vhodné jen pro venkovní použití kvůli toxické látce v nich obsažené a nikdy by neměly být používány bezdůvodně. Spreje obsahují biocid, který se stříká při vysokém tlaku a určité vzdálenosti na hnízdo a vytvoří velký oblak jedu. Proto vždy používejte ochranný oděv a dýchací masku, protože i pro člověka je tato účinná látka škodlivá.
Pěna by měla blokovat vstup do hnízda. Tato metoda však obvykle přináší mír jen na krátkou dobu, vzhledem k tomu, že vosy se prokoušou v krátkém čase ven přes ztvrdlou pěnu a využijí ji pro další vývoj hnízda.

●     Pomoc odborníka

Nejbezpečnější a nejúspěšnější metodou je odstranění vosího hnízda odborníkem. Nejen, že má speciální ochranné pomůcky, ale také potřebné know-how. Volně zavěšená hnízda jsou obvykle zcela odstraněna. Na hnízda v dutinách se používají insekticidní prášky, které způsobují, že zvířata a larvy zemřou. Ačkoliv je tato kontrola dražší, než například sprej, je účinná a nemusíte se vystavovat nebezpečí.

●     Přesídlení

Mezi dubnem a srpnem má smysl místo likvidace vosí hnízdo přemístit. Čím dříve dochází k přesídlení, tím lépe, protože je hnízdo stále malé a použitelné.

Měli byste se určitě vyhnout těmto metodám

●     Vykouření

Toto není vhodný způsob, spíše to ohrozí vás, protože hmyz reaguje velmi agresivně na kouř. Kromě toho, vosí hnízda hoří velmi snadno a ze zapalování se může rychle stát nekontrolovatelný požár.

●     Odstranění vysokotlakým proudem vody

Pokus o použití vody proti zvířatům je zcela nevhodný, jelikož zvířata reagují extrémně agresivně proti vodě. Kromě toho, použití vody v závislosti na umístění hnízda nemusí fungovat.
●        Rozbití
Rozbití hnízda je velmi špatný nápad. Vzhledem k tomu, že se zvířata pravděpodobně cítí napadena a zahájí tak protiútok, který s největší pravděpodobností způsobí, že z něj nemusíte vyjít v pořádku.
 

Mohlo by se vám také líbit...