Nezařazené

Nově odpadky z domácností

Země, ale hlavně oceány jsou zahlcené odpadem, převážně plastovým. Nevím, zda toto Unie nějak řeší, tedy mimo hloupých zákazů, které přicházejí velmi pozdě. Zato se opět vrhla na odpad jako takový a bude nové třídění. Nuže, přečtěte si níže, co nás opět čeká a nemine.
Nová odpadová legislativa to stanoví (nebo si to představuje) tak, že vše se bude třídit. Z toho, co nepůjde vytřídit, se vyrobí teplo. Na klasickou skládku půjde pouze minimum. Takže tolik ve zkratce. A co na to praxe?
kontejner odpadků
Klasický směsný odpad tak již nebude končit na skládce, ale ve výtopnách. Na skládku se bude vozit jen popel a struska. (Proč tím v zimě sypat cesty, když máme drahý písek a drahou sůl, že jo).
V jednom z článků na toto téma je věta, že ke splnění této normy by měly EU pomoci zvýšené poplatky za skládkování. To je jasné, jen tak se to dělat nemůže. Ale hned pod tím je věta, že se to řadových obyvatel nedotkne. Tedy podle představ úředníků.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dokonce prohlásil, že když obec vše zařídí, jak má, poplatek by mohl i klesnout. U toho bych chtěl být.
pylte odpadků
Mezi barevnými kontejnery tedy přibude i šedý, ten bude na šedé kovy. A od příštího roku bude mít každá obec povinnost sbírat tuky a odpadní oleje.
Česká legislativa se musí přizpůsobit do pátého července roku dva tisíce dvacet, jak prohlásil, a nyní pozor,ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart. Ne, to jsem si fakt nevymyslel, tato funkce opravdu existuje.
hromada na skládce
Angažuje se také hnutí Duha. Ivo Kropáček z tohoto hnutí prohlašuje, že se tento termín stihnout nedá. Tedy se zkušenostmi, které zde jsou.
Budeme tedy velmi žádostiví kam to všechno povede. Pro tuto planetu je již na všechno pozdě, ale když to začne maličkostmi, mohla by z toho být řeka, která strhne ostatní. Snad ještě naší drahé Zeměkouli ten odpadkový funus oddálíme. Nebo zatrhneme nadobro.

Mohlo by se vám také líbit...