Nezařazené

Malování nebo tapety

Tapety byly v kurzu na přelomu 80. a 90. let. V té době se s otevřením hranic začalo do Československa dovážet značné množství výrobků a mezi nimi i stovky různých druhů tapet a lepidel. Byla to svým způsobem zvláštní doba, lidé se uvolnili ze sevření totalitního režimu a orientovali se na materiální bohatství, které umožňoval svět, před nímž jsme byli uzavřeni železnou oponou.
První vzorkované tapety s prolisem v jemných krémových odstínech se však v některých specializovaných obchodech objevily už dříve a módní vlna na sebe nedala dlouho čekat. Dnes se k tomuto řešení navrací některá designérská studia a snaží se papíru na stěnách vtisknout nový rozměr.
malíř s válečkem

Kombinaci tapety a bílých stěn slaďte s nábytkem

Tapetování má své významné přednosti, jestliže dodržíte základní pravidla. V první řadě většinu drobných nerovností, prasklinek a viditelných rýh tapeta skryje, aniž by bylo třeba speciální penetrace a stěrky. Ušetříte si tím spoustu námahy. Moderní jsou kombinace tapetového výrazného vzorku a krémové nebo bílé malby, kdy je tapetou pokryta jen jedna stěna, která tvoří dominantní vzor. Zatímco o fototapety dnes již velký zájem není, dobře se prodávají styly podobné zámeckým textilním a papírovým tapetám z doby klasicismu a empíru.
pruhovaná zeď
Podstatné je pouze dodržet pracovní postup, dobře promíchat lepidlo a nanášet jej jak na stěnu, tak i na papír, který se přeložením na sebe zjemní, je více pružný a lépe se s ním na stěně modeluje. Pak je možné pokládat i jednotlivé pláty těsně vedle sebe beze spár nebo bez překládání přes sebe.
Papírové plastické tapety dnes konkurují i oblíbenému umělému kameni, neubírají navíc tolik prostoru z místnosti a nepůsobí příliš chladným dojmem. U vhodně zvoleného vzorování a barvy mohou byt významně zútulnit i tehdy, není-li vybaven příliš velkým počtem kusů nábytku.

Mohlo by se vám také líbit...