Životní styl

Souznění s přírodou

Ačkoli se města stále více a více plní lidmi, mnoho lidí také města opouští. Jaký je však rozdíl mezi těmito lidmi? Do měst se sice stěhuje stále větší množství lidí, ale v drtivém množství se jedná o mladé lidi z venkova, kteří jsou svobodní a hledají pracovní uplatnění, ovšem asi polovina těchto lidí se po nabytí pracovních zkušeností opět vrací do své domoviny, protože je ruch velkoměsta časem omrzí. Naopak lidé, kteří chtějí založit rodinu nebo již mladé rodiny z měst utíkají na předměstí nebo dál ne venkov.

strom na kopci
Mnoho rodičů je totiž postaveno před rozhodnutí kde a za jakých podmínek chce své děti vychovávat. Ve městě by totiž dítě pravděpodobně muselo vyrůstat v malém bytě a jediný kontakt s přírodou by bylo urousané dětské hřiště mezi paneláky. Zatímco na venkově je možnost zakoupení většího a levnějšího bydlení a navíc děti mohou vyrůstat v přírodě a běhat libovolně na čerstvém vzduchu . Samozřejmě to má pro děti i svá úskalí. Ve městě je větší možnost výběru adekvátního vzdělání, zatímco na vesnici se rodiče musí obvykle spokojit s místní „základkou“. Na druhou stranu zde dítě chodí do školy se všemi dětmi z vesnice, se kterými se zná a i jejich paní učitelka obvykle bývá místní, takže v těchto školách panuje příjemná rodinná atmosféra. Navíc venkov začíná být poslední dobou opravdu trendy.
chatka na jezeře

Lidé si stále častěji vybírají kvalitní bio produkty a lokální potraviny, které se dováží právě z českého venkova a neváhají si za nimi přijet i do větších vzdáleností. Dokonce se stále větší oblibě těší i Čechy již tolik oblíbené chalupaření. Tomu také odpovídají ceny chat a chalup, které mnohdy převyšují ceny vícepokojových bytů v centru Prahy. Často dochází k dohadům, jestli je lepší místo pro život venkov nebo město. Možná je dobré vzít v potaz, že lidem z vesnice stačí město navštívit jeden den o víkendu jednou za cca tři měsíce, ale lidé z měst utíkají na chalupy v sezóně prakticky na každý víkend.

Mohlo by se vám také líbit...