Nezařazené

Chyby v procesorech od Intelu

Někteří tvrdí, že jde o počítačovou apokalypsu. Někteří celou kauzu bagatelizují. Kde je pravda? Ta se bude jen těžko hledat. Fakt je, že Intel hodně zaváhal, alespoň tedy v informovanosti.

Nejprve totiž o chybách neinformoval nikoho. Prý proto, aby toho nemohli využít počítačoví piráti. No budiž. Dejme tomu. Ale proč poté byla informována nejprve Čína, pak USA a teprve potom zbytek světa?
klasická klávesnice

Přitom jsou obě chyby, Meltdown a Spectre opravdu kritické. A to hodně. Lze je totiž využít tak, že vám bude vir vpašován přímo do procesoru a proti tomu zatím neexistuje vůbec žádná obrana. S adresními prostory totiž neumí pracovat žádný antivirový program na světě. Neumí je prohledat. A v tom je velikánský problém.

V zájmu pravdy je však třeba napsat, že první výše jmenovaný je skutečně jen a jen záležitostí Intelu, druhý je záležitostí několika moderních procesorů. A také nutno dodat, že Intel již musel řešit mnohem složitější záležitost kolem problému nazvaném Pentium F00F bug z roku 1997. Ten byl mnohem větší pohromou než dnešní Meltdown. Navíc tato slabina by neměla dovolit proniknutí vetřelce do chráněné paměti. Nu, neměla by.
datový nosič

Já se domnívám, že je to opět popisování zániku světa bez nějakého zvláštního důvodu. Intel má dost chytrých lidí, aby se s chybou (chybami) vypořádal více než důstojně. Údajné zpomalení strojů, kde se hovoří až o padesáti procentech se tuším zatím nekoná, a pravděpodobně ani konat nebude. Přesto je potřeba věnovat problému dostatek pozornosti, a hlavně udělat něco jako premedikaci. Totiž zařídit to tak, aby se podobné chyby neopakovaly.

Na obranu Intelu možno snad napsat to, že chyby byly objeveny nedávno a že se ihned zkouší jejich opravy. To, že Intel jako takový, svět neinformoval mu ovšem nikdo nezapomene. Ale ruku na srdce, kdyby ona informace pronikla mezi veřejnost, kdyby ji Intel světu sdělil, neprovedl by tím medvědí službu? Co myslíte?

Mohlo by se vám také líbit...