Dům a zahrada

Jak připravit bazén na sezónu? Začněte včas!

Před začátkem koupací sezóny je třeba očistit bazén od veškerých vzniklých nečistot. Ideální je začít s přípravou a čištěním bazénu již v měsících březen a duben. Postup samotného odzimování se může trochu lišit v závislosti na typu i velikosti bazénu. Nicméně základní pravidla jsou shodná pro všechny zahradní bazény.
skákat šipku
Odzimování bazénu v rámci adekvátního postupu

Prvotním krokem je odkrytí bazénu a odklizení nečistot adekvátními pomocníky a to nejen v podobě plováku, ale efektivním řešením je rovněž

Jestliže však přes zimu byl zahradní bazén ponechán odkrytý, je třeba tak počítat se značnou změnou pH vody. Odstraněním nečistot je ideální začít nejprve v okolí bazénu. Poté je dalším krokem ošetření stěn, které je v úrovni nad vodní hladinou. Lze použít jak čističe i poloautomatický vysavač.

Důležitá je kontrola pískové filtrace, jestli je čistá. Popřípadě je vhodné vyměnit za novou nebo jen důkladně proprat písek ve filtru. Je zapotřebí osadit filtrační jednotku a následně zkusit funkci proudového chrániče. Filtrační jednotka se vyzkouší až po zavodnění čerpadla. Poté dojde k mechanickému odsání veškerých usazenin na dně bazénu. V případě větší míry usazenin na dně, je lepší variantou odsání mimo filtraci, tak se předejde k opakovanému propírání písku ve filtru.

Ideální teplotní podmínky pro odzimování

Jedná se o období po klidovém režimu, tj. kdy bazén nebyl přes zimu využíván. S odzimováním je vhodné začít v době, kdy venkovní teplota vzduchu neklesá pod bod mrazu a teplota vody v bazénu se pohybuje v rozmezí deset až patnáct stupňů Celsia. U zastřešených bazénů to bývá tak již většinou v březnu. U venkovních nekrytých bazénů zhruba v dubnu.
skákat šipku
Stav a úprava vody v bazénu

Co se týče stavu vody, je optimální dopuštění do poloviny výšky bazénu. Po dopuštění vodou je dobré použít přípravky, které dokáží upravit tvrdost vody. Zejména v případě vody ze studny. Dojde v rámci efektivního přípravku i k eliminaci zákalu vody. Zásadní pro kvalitu vody a použití chemie je nastavení pH. Toho lze dosáhnout za pomoci tabletových testerů a jiných měřičů v rámci kontroly hodnoty pH.

Jestliže je hodnota pH vody nižší než 6,8, je zapotřebí použít přípravek pro zvýšení hodnoty, tj. pH plus. Oproti tomu hopdnota pH vyšší více jak 7,2 značí potřebu použití přípravku pro snížení, tj. pH mínus.

Mohlo by se vám také líbit...