Dům a zahrada

Zázrak zvaný finský domek

Poválečné Československo trpělo nedostatkem bytů. Rychlým a přechodným řešením se staly finské domky – montované dřevostavby, posílané (navzdory zavádějícímu názvu) ze Švédska. Právě od Švédů pochází nejen návrh, ale i samotný materiál. Tyto domy se v Československu stavěly od poloviny 40. let do konce 50. let. Nejrozsáhlejší kolonie jsou na Ostravsku nebo v Ohrazenicích u Pardubic.
fialová zeď s oknem.jpg
Dispozice
Finské domky o původní velikosti 2+1 byly stavěny převážně ve variantě řadového domku, přesněji řečeno dvojdomku. Nejrozšířenějším typem je z poloviny podsklepený, dřevěný, montovaný dům o zastavěné ploše cca 64 m2. Co se týče dispozice, tak je nadčasově a prakticky řešený. Za dveřmi najdete menší předsíňku, ze které vejdete do chodby. Z té vedou dveře na toaletu, do komory, podkroví, sklepa, kuchyně i obývacího pokoje. Za kuchyní se nachází koupelna a za obývacím pokojem ložnice.
starý dům u silnice.jpg
Možnosti úpravy
Finský domek je oblíbený pro svou skromnou rozlohu a variabilitu při rekonstrukci. Mnoho vlastníků přebudovalo podkroví v jeden další pokoj. Tím se celková podlahová plocha zvýšila na cca 85 m2. Původní způsob vytápění pevnými palivy lidé vyměňují za topení plynové nebo elektrické, na dnešní dobu nedostatečně zateplené domky zateplují.
Životnost
Pokud o koupi finského domku uvažujete, je třeba vzít v potaz, že tyto domy byly původně zamýšleny jako provizorní řešení na zhruba 30 let. Většina z nich však stojí dodnes a jejich vlastníci se bez obav pouštějí do nákladných rekonstrukcí.
Přestože český člověk je k jakémukoliv materiálu mimo cihly skeptický, tak severní Evropa, Kanada i část USA jsou zastavěny právě dřevěnými rodinnými domy a jejich obyvatelům to nikterak nevadí. Nese to však s sebou kromě řady výhod jako rychlejší vytopení či nižší cena také určité nevýhody – např. problém se zatékáním či ohněm. Pokud vám do finského domku zateče, popř. se vám povede jej podpálit, musíte počítat s problémy.
červený dům.jpg
Podle čeho se rozhodovat
Váháte-li, zda do koupě finského domku jít, vezměte v potaz následující rady. Na prohlídku přizvěte odborníka. Podívejte se do více finských domků. Informujte se o rozsahu a způsobu rekonstrukcí – např. existuje více variant zateplení finského domku a ne každý způsob je žádoucí. Dejte na pocit, který v domku máte a samozřejmě se snažte „vyhádat“ co nejnižší cenu. Finský domek je výborným řešením pro nenáročnou, dobrodružnou mladou rodinu toužící po domečku se zahrádkou nebo naopak starší pár, který nechce stáří prožít v bytě, ale nemá už kapacitu obhospodařovat velký dům.

1/5 - (1 vote)

Mohlo by se vám také líbit...